2015. 02. 06. — A nemzetközileg versenyképes felsőfokú gazdasági képzésért

Február első hetében a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kara két lényeges szakmai eseménynek is otthont adott. Az egy-egy workshop és szakmai fórum megrendezése a Kar két fontos célkitűzését is szolgálta úgy, mint egyrészt a nemzetköziesítés, másrészt a duális képzés bevezetése.

 

A hét első felében sorra kerülő workshop célja a határon átívelő technológia- és tudástranszfer fejlesztése a Miskolci Egyetem és román, szlovák, ukrán partnerintézményei között. A fejlesztést az ún. CONTENT projekt (HUSKROUA ENPI CBC) finanszírozása teszi lehetővé. Ennek keretében a közreműködő szakértők fő feladata azon gazdasági ágazatok és kapcsolódó diszciplínák azonosítása, melyek fontos szereppel bírnak a régiók gazdaságában és nagymértékben hozzájárulhatnak a gazdasági-társadalmi fejlődéshez. A projekt keretében feltérképezésre kerültek azok a már rendelkezésre, illetve fejlesztés alatt álló technológiák is (fejlesztések, szabadalmak, új eljárások), amelyek potenciális érdeklődésre tarthatnak számot a vállalkozói szféra részéről. Emellett fontos küldetés a konzorcium számára az intézményi korlátok, technikai problémák azonosítása és leküzdése a hatékonyabb tudás- és technológiaáramlás érdekében. A workshopon a műszaki karok oktatói, kutatói, valamint a Technológiai és Tudásközpont munkatársai is aktív szerepet vállaltak.

A hét második felében megrendezett szakmai fórum fő küldetése az volt, hogy alkalmat teremtsen a Gazdaságtudományi Kar üzleti partnerei részére a duális képzési struktúra, illetve a kar oktatási és kutatási portfoliójának megismerésére. A szakmai fórumot egy kari tudás- és technológiai kiállításként is lehetett értelmezni, melyen a kutatási szerkezet, a kutatási eredmények, továbbá a nemzetközi kapcsolatok ismertetésére került sor. A jelenleg még formálódó duális képzési konstrukció élénk vállalati érdeklődést és együttműködési hajlandóságot indukált. 

A Gazdaságtudományi Karon a duális képzési szerkezet ugyanakkor nem előzmények nélküli, hiszen a tavalyi esztendőtől már működik az ún. Bosch Lean Akadémia, mely a logisztikai menedzser mesterképzés egyik specializációja. A specializáció a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. és a Lean Enterprise Institute hathatós anyagi és szakmai támogatásával jöhetett létre. A duális képzés fejlesztését szolgálja továbbá az Egyetemen jelenleg is futó UNI-DUO projekt (TÁMOP-4.1.1.F). 

A 2014-es esztendő végén a Gazdaságtudományi Kar további harminc vállalkozást keresett meg, hogy a duális képzési rendszer további öt BSc szakra is kiterjeszthetővé váljon.

Bízunk benne, hogy a szakmai események hűen kifejezték az akadémiai, üzleti és politikai szféra szereplői számára a Gazdaságtudományi Kar azon elkötelezettségét, hogy a 21. században is nemzetközileg versenyképes, gyakorlatorientált képzést nyújtó oktatási hely legyen és maradjon.