2014. 10. 03. — Még idén elkészülhet a duális felsőoktatás koncepciója

Még az idén szeretné kidolgozni a duális, azaz gyakorlatorientált felsőoktatás koncepcióját a Duális Képzési Tanács – mondta el Parragh László, a tanács tagja. Parragh szerint a cél az: a hallgatók úgy végezzenek az egyetemen, hogy már látnak előtte valódi munkahelyet.

A formálódó Duális Képzési Tanács még az idén szeretné kidolgozni és a kormány elé terjeszteni a duális, vagyis gyakorlatorientált képzés felsőoktatásra történő kiterjesztésének koncepcióját – mondta Parragh László, a tanácsban részt vevő Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke pénteken. Így a gazdaságorientált területeken a felsőoktatásban már 2015 szeptemberétől elindulhatna a duális képzés –közölte Lille-ben, ahol a szakmák Európa-bajnoksága (EuroSkills) zajlik október 2. és 5. között.

Parragh László kiemelte: a felsőoktatás duális irányba mozdítása összecseng a kormány újraiparosítási politikájával és azzal a céllal, hogy Magyarország legyen Európa termelési központja, és minél több magas hozzáadott értékű terméket gyártsanak itt. A duális képzés felsőoktatásra való kiterjesztése keretében azt szeretnék elérni, hogy minden olyan szakmában, amelynek „gazdasági outputja van” – például a mérnöki, természettudományos, informatikai képzésben – úgy jöjjenek ki a felsőoktatásból a hallgatók, hogy „már látnak előtte valódi munkahelyet” – fogalmazott Parragh László.

Az is fontos cél, hogy a szakmunkásképzés ne legyen zsákutca, és ha valaki tanúbizonyságot tesz arról, hogy a szakmáját jól tudja, akkor tovább tudjon lépni a felsőoktatásba. Ha pedig valakiről kiderül, hogy nem tudja elvégezni azt az egyetemi, főiskolai szakot, amit szeretne, akkor legyen lehetősége szakmát tanulni és abból megélni. Meg kell tehát teremteni a lehetőséget, hogy oda-vissza meglegyen az átjárhatóság, ez a központi európai országok gyakorlata, és ezekben az országokban alacsonyabb is az ifjúsági munkanélküliség – mutatott rá az MKIK elnöke.

Parragh László elmondta, hogy a nagyobb külföldi cégek magyarországi leányvállalatainál és a nagyobb magyar cégeknél – ilyen például a Mol, a Richter – már működik a munkához szükséges gyakorlati tudás átadása az egyetemistáknak, főiskolásoknak, azonban a közepes méretű cégeket még érdekeltté kell tenni ebben. Az elnök közölte, hogy 2018-ban Magyarország rendezi a EuroSkills megmérettetést, ami nagy eredmény, már csak azért is, mert Kelet-Közép-Európában még soha nem rendeztek ilyen bajnokságot. Hozzáfűzte: a régió országaiban vita zajlik a szakképzésről, és Magyarországgal ellentétben például sem Lengyelország, sem Szlovákia, sem Románia, sem Horvátország nem reformálta még meg a szakképzését, ezért érdeklődnek a Magyarországon bevezetett duális modell iránt.

Parragh László beszámolt arról is, hogy Lille-ben tárgyalt a verseny szervezőivel, a EuroSkills szervezet elnökével és főtitkárával, valamint a szakmák olimpiájának is nevezett WorldSkills képviselőivel, illetve a francia oktatási miniszterrel.

(forrás: mandiner.hu)