2014. 09. 26. — Kutatók éjszakája

Színes ízelítő a hétvégi programokról: hallgatók fejlesztette versenyautók, Tesla tekercs, Dinoszaurusz- és egyéb csontok földradar-kutatása, plazmasugaras és anyagtudományi berendezések. A műszaki irányt az Európában is egyre népszerűbb kínai nyelvi és kulturális program, Nyelvek Európai Napja, E-marketing és a testünk titkait feszegetők egészítik ki. A Miskolci Egyetem tudományterületeit képviselők mind itt lesznek: szeptember 26-án nyolcadik alkalommal csatlakozik az intézmény az Európa-szerte szeptember utolsó péntek estéjén kezdődő Kutatók Éjszakája programsorozathoz. Idén a programok között nagy hangsúlyt kapnak az intézményben futó TÁMOP-projektek, valamint az Egyetem és a Konfuciusz Intézet különböző jubileumi programjai is.

A Miskolci Egyetemen művelt minden tudományterület képviselteti magát – a szlogen szerint fesztiválköntösbe bújtatva eredményeit, kutatásait. Műszaki, természet-, társadalom-, egészség- és bölcsészettudományok szakavatott művelői hallgatóik közreműködésével teremtik meg a szórakozva tanulás lehetőségét, míg a résztvevők a rácsodálkozás élményével is gazdagodhatnak. Sőt, emlékül kaphatnak még ajándékokat, nyereményeket is, ezek a játékok vagy például az éremöntés során találnak majd gazdára. Szórakozás, tudomány, fesztiválhangulat több helyszínen, a Miskolci Egyetem szervezésében. Az egyes helyszínek között ingyenes és egyedi transzferbuszok közlekednek.
Az idei év több szempontból is kiemelkedő a Miskolci Egyetem életében, hiszen az év során folyamatosan történtek megemlékezések a műszaki felsőoktatás 250. évfordulója és az egyetem Miskolcra költözésének 65. évfordulója alkalmából. Ezen túlmenően jeles esemény a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 65. évfordulója, amit tetéz az, hogy a Miskolci Egyetemen működő Konfuciusz Intézet egyéves lett, miközben világszerte 10. jubileumukat ünneplik a hasonló, kínai kultúrát és művészetet népszerűsítő szervezetek. A helyi Konfuciusz Intézet színes programokkal készül e többszörösen is jeles jubileumra, ahol fellépnek a pekingi egyetemisták világhírű művészcsoportjának tagjai is. A Kutatók Éjszakája hivatalos megnyitóján kerül sor a Miskolci Egyetem Díszaulájában a Pekingi Vegyipari Egyetem ajándékának átadására a kínai-magyar barátság és hosszú évtizedes együttműködés elismeréseként.
Az Egyetemvárosban és a Zenepalotában a megszokott színes programok mellett az idén is hangsúlyt kapnak az egyetemen futó TÁMOP (Társadalmi Megújulás Operatív Program) projektek innovációs programjai is. Az Egyetemvárosba kilátogatók személyesen is találkozhatnak azokkal a fiatal tehetségekkel, akik szakterületükön kiemelkedő kutatási és publikációs eredményeket értek el az elmúlt években.
A tehetséggondozó munka tovább folytatódik az egyetemen fél tucat rangos, uniós forrásból finanszírozott célzott alapkutatási programmal, amelyek a járműipar, a kritikus nyersanyagkutatás, a korszerű forraszanyagok fejlesztése, az ivóvízkészletek védelme területén, valamint a hallássérültek kommunikációját segítő eszközfejlesztés témakörében végeznek nemzetközi színvonalú fejlesztéseket. A felsorolt projektek bemutatói ugyancsak színesítik a Kutatók Éjszakája programját.
•    Az UNI-DUO Charta projekt bemutatja, hogyan készül a Miskolci Egyetem a jövő kihívásaira – első sorban a duális képzések kialakítása területén.
•    A CriticEl projekt standján az érdeklődők nem csak tehetséges fiatal kutatóinkkal találkozhatnak, de megismerkedhetnek a nyersanyagkutatással és a kritikus nyersanyagokkal is.
•    A Műszaki Anyagtudományi Kar FORR-ÁSZ programja a széles nyilvánosság számára igyekszik megismertetni azt a kutatást, amelynek célja környezetbiztonságos, ólommentes forraszanyag előállítása a járműipar számára. Az érdeklődők több színes program keretében is betekintést nyerhetnek a projektben folyó munkába.
o    A „Fémkinyerés elektronokkal” című program során különböző vizes ipari hulladékokból oldatokon keresztül
– akár napenergiával fejlesztett – áramot felhasználva értékes fémek kinyerését kísérhetik figyelemmel az érdeklődők.
o    „Nem mind arany, ami fénylik” – ezt támasztják alá a GD Profiler 2. spektrométer segítségével végzett kísérletek, amelyek során betekintést nyerhetünk abba a folyamatba, melynek eredményeként könnyedén meg lehet különböztetni a valódi értéket az olcsó hamisítványtól.
A szervezők idén is különös gondot fordítanak arra, hogy szeptember 26-án a Kutatók Éjszakája forgatagában az összes helyszínen a kisiskolásoktól a szépkorúakig mindenki megtalálja az érdeklődésének megfelelő látványosságokat, érdekességeket.

(forrás: royalmagazin.hu)